"Ty netrefíš ani vrata od stodoly! Dovednost, nebo špatný zrak?"

Patron kategorie Starší přípravky

Vážení příznivci Fošky,

jistě víte, že by se takřka žádný sportovní klub neobešel bez podpory. Jsme velmi vděční, že při nás a za námi stojí partneři, kterým dává naše činnost i vidění rozvoje dětí ve sportu smysl 
a nacházíme podporu, která nám umožňuje vytvářet co nejlepší možné podmínky pro růst dětí, jejichž rodiče do nás vloží důvěru
a své děti nám svěří do péče. Dnes bychom rádi jednoho
z našich letitých podporovatelů, přesněji řečeno patronů, blíže představili a poskytli vám zajímavý rozhovor ohledně důležitosti fungování očí pro zdraví i pro sport. Rozhovor povedeme
s Martinem Falharem z Arte Optik, která je specialistou pro zdraví a péči o náš zrak!

Co se ve článku dozvíte?

Jak ovlivňuje krátkozrakost náš výkon nebo soustředění? 

Víte, že anglické kluby v Premier League mají jako součást svého tréninkového procesu i trénink očí? 

Nebo, že pouze vědět, kolik máte dioptrií, není dostatečná informace? 

Pokračujte dále ve čtení… :-)

Již několik let je naším sponzorem oční optika Arte Optik z Třebíče. První spolupráce začala již před několika lety. Snaha o zdravé tělo 
i ducha našich dětí je nám totiž společná. Každý na to sice jdeme z jiné strany, konečným výsledkem je ale zdravé a sportující dítě, které si užívá svůj život naplno.

Musíme si přiznat, že radosti našich dětí v nynější době jsou velmi úzce vázané také na digitální technologie. Svým dílem k tomu přispívá globální směřování k digitalizaci a s narůstajícími trendy narůstají také rizika. 

Je proto na místě, abychom děti pobízeli k aktivnímu trávení času. To si velmi dobře uvědomují v oční optice Arte Optik, kteří jsou našimi patrony dětí ve starší přípravce, tedy dětí narozených v roce 2013 a 2014. V podpoře Fotbalové školy Třebíč vidí Arte Optik velký smysl. Snaha podporovat děti v aktivním pohybu jde totiž ruku v ruce s cílem starat se o zrak. S rostoucím časem, kdy děti vysedávájí s mobilem, nebo u televize je jedním z hlavních důvodů, proč se mezi dětmi ve velké míře rozmáhá krátkozrakost. Když se v Arte Optik zeptáme, jak nejlépe bojovat proti tomuto zvětšování oční vady, jejich rada zní: „Vyžeňte je ven!“ Tak to alespoň vidí manželé Alena a Martin Falharovi, kteří za touto oční optikou stojí.

„Kop je naučená motorika ve spolupráci s vizuálním systémem, ale když nemá hráč odezvu, kam to vlastně dal, tak se nemůže posouvat.“

Jaký negativní vliv na výkon sportovce může taková vada, jakou je například krátkozrakost, mít a kde to může sportovci komplikovat ve hře život?

„Krátkozrakost je záludná v tom, že i při malých dioptriích vidí hráč špatně. Dá se říct, že každá čtvrt dioptrie hráči ubere 10 % ze zrakové ostrosti, takže i ten, kdo má například jen jednu dioptrii vlastně vidí o 40 % hůře. 

U dětí je pak problém, že se naučí na sport nenosit brýle, aby nebylo doma zle, že si je tam rozbily. Mnoho dětí má ale třeba jen jedno oko krátkozraké, takže ani rodiče neví, že jejich děti nevidí. A následky? V zásadě není schopen hráč „číst hru“, protože komunikace, gesta, nebo náznaky zhruba 5 metrů od hráče nevnímá. 

V rámci hry tělo na tělo to taková hrůza není, ale pokud chce hráč dát dlouhou přihrávku, má velmi omezený úsudek, kam to prostorově má nahrát. Nemluvě, pokud chce dát gól. 

Kop je naučená motorika ve spolupráci s vizuálním systémem, ale když hráč nemá odezvu, kam to vlastně dal, tak se neposouvá. 

Máme v péči například jednoho 16 letého hráče, který jedno oko vůbec nepoužívá, ví to, ale vždycky to nějak přece dá… V tomto případě třeba není schopen vyhodnotit celou jednu polovinu zorného pole a vše kompenzuje natáčením těla.“

Ovlivňuje ostrost zraku také třeba míru soustředěnosti, či případnou rychlost reakce na podněty?

„Určitě. Zmíněný fakt o velmi špatné zrakové ostrosti i při malých dioptriích musí zákonitě ovlivnit reakci. Pokud někdo hráči nahraje z dálky a dobře vidí, už předjímá a staví se do očekávané pozice. Pokud vidí špatně, míč určitě vidí, ale už je pro něj horší předjímat, kam dopadne, takže vlastně čeká, až je míč blíže u něj, a reaguje se zpožděním. 

Stav soustředěnosti u krátkozrakosti není takový problém. Je to ale spíše naopak problém u té druhé vady – dalekozrakosti. Tam musí hráč neustále kompenzovat svou vadu, aby viděl ostře. Děti to moc nezvládají a mají sníženou soustředěnost. Nutné je ale říct, že se jedná o aktivity na blízko, což fotbal není. Typologicky krátkozraké děti inklinují k interiérovým aktivitám a dalekozraké děti naopak exteriérovým aktivitám.“

Pokud se někdo chce stát špičkovým sportovcem, není výjimkou, že se k rozvoji využívají specialisté z různých oborů a sportovec trénuje komplexně. Trénink očí není výjimkou. Co se u očí diagnostikuje a jak se to řeší?

„Tak tohle je velké téma – rezonuje v posledních letech čím dále více. Asi takto. Většina evropských optometrií zamrzla na stavu, kdy se změří, jen kolik oko potřebuje dioptrií, ale už se moc nezabývá, jak obě dvě oči spolu spolupracují; jestli se obě oči dívají do jednoho místa; jestli mají plynulý pohyb do všech směrů; jak rychle jsou oči schopny přeostřit na jinou vzdálenost; jaká je naučená koordinace oko – ruka – noha atd. A co dále… Na všech těchto úrovních může mít hráč nějaký deficit, který ho omezuje a může mít i velmi nepříjemné dopady na vnímání – migrény, motání hlavy, dvojité vidění.

Většina lepších fotbalových klubů má nasmlouvaného nějakého optometristu, který sestaví individuální tréninkový plán, který má buď vyřešit deficit a naučit hráče jej překonat a u ostatních naopak tyto pohyby očí zrychlit / upevnit / zlepšit, aby byl lepším hráčem. 

Prakticky všechny anglické fotbalové kluby jedou v tomto ve velkém a zrakový trénink fotbalistů se považuje za klíčový krok vedoucí k výhře týmu.“

 

Jak jsme na tom v České republice a jak si stojí v tomto Arte Optik? Umí s tímto pomoci?

My, v Arte Optik, jsme se za posledních pár let naučili perfektně diagnostikovat binokularitu lidí, čímž jsme asi jedno z 10 pracovišť ČR. Děláme také zrakový trénink, ale pozor, zatím převážně pro ty, kteří mají extrémně sníženou kvalitu života. 

Máme vytvořené pomůcky i plány. Tady se domnívám, že se tímto zabývá v celé ČR snad jen 5 – 7 pracovišť.“ 

Jaké benefity může přinést zrakový trénink a na co se takový trénink zaměřuje?

„Zrakový trénink může mít pro fotbalistu několik významných benefitů. Fotbal je rychlý a dynamický sport, který vyžaduje výbornou koordinaci očí a nohou, rychlou reakci na pohyb míče a soupeřů a schopnost rychle rozhodovat. Následující jsou některé z klíčových výhod zrakového tréninku pro fotbalisty:

Zlepšení periferního vidění: Fotbalisté potřebují vidět celé hřiště a soupeře kolem sebe. Trénink periferního vidění může pomoci hráčům získat lepší přehled o situaci na hřišti a rychleji reagovat na nepředvídatelné události.

Zrychlení reakcí: Fotbal vyžaduje rychlé rozhodování a reakci na pohyb míče, spoluhráčů a soupeřů. Zlepšení rychlosti reakcí prostřednictvím tréninku oční koordinace může hráčům pomoci získat konkurenční výhodu.

Zvýšení sledovací dovednosti: Fotbalisté musí umět sledovat pohyb míče a soupeřů na hřišti. Trénink očí může pomoci zvýšit schopnost hráče soustředit se na sledování a rychlé vyhodnocování důležitých pohybů.

Zlepšení hloubkového vidění: Schopnost správně odhadovat vzdálenosti mezi hráči a míčem je pro fotbalisty klíčová. Zrakový trénink může zlepšit schopnost hráče odhadovat hloubku a zvýšit přesnost jejich přihrávek a střel.

Snížení rizika zranění: Díky lepšímu vnímání a reakcím mohou fotbalisté snížit riziko úrazů, například kolizí s ostatními hráči.

Zvýšení sebedůvěry: Když fotbalisté mají důvěru ve své zrakové schopnosti, mohou se lépe koncentrovat na hru a provádět složité technické dovednosti s větším sebevědomím.

Zrakový trénink může být zahrnut do tréninkového plánu fotbalisty prostřednictvím různých cvičení a technik, které pomáhají zlepšit výše uvedené aspekty. Důležité je však také zdůraznit, že zrakový trénink by měl být kombinován s fyzickým tréninkem a technickými dovednostmi, aby fotbalisté dosáhli optimálního výkonu na hřišti,“ uzavírá Martin Falhar z Arte Optik.

Poslání oční optiky Arte Optik je umožnit dětem i dospělým plnohodnotné a bezpečné vidění. Podpora venkovních aktivit na fotbalovém hřišti jim jde na ruku s již zmíněnou prevencí proti růstu oční vady. V péči o dětský zrak nabízí ale mnohem víc. Jejich více jak 25leté zkušeností v oboru zúročí například ve světě kontaktních čoček. „S dětskými nositeli kontaktních čoček máme jen samé pozitivní dojmy,“ říká Alena Falharová a pak ještě s úsměvem dodává: „přijde mi, že jsou šikovnější a pečlivější než mnoho dospělých!“

Mnoho dětí se někdy svých brýlí ale prostě zbavit nechce, berou je již jako součást sebe sama. V tomto případě je ale velmi důležité zohlednit, na co děti své brýle používají. S ohledem na fotbal je tak velmi důležité vybrat pružné a odolné brýle, která vydrží nějakou tu hlavičku. „Nemálo důležitý je ale i výběr brýlových čoček. V tomto případě je potřeba dát dostatečně houževnaté, aby nedošlo k jejím prasknutím a následnému zranění oka,“ dodává zase Martin Falhar. Když se podaří vybrat perfektně padnoucí a zároveň pružné a odolné brýle, odpadne mnoho starostí jak rodičům, tak i samotným dětem.

Pohyb je zdraví a zdraví je i ostře a pohodlně vidět. To jsou společné prvky, které stmelují Fotbalovou školu Třebíč a oční optiku Arte Optik. Jsme rádi, že naše spolupráce má přesah i do celkového rozvoje dítěte. Odměnou je pak spokojený fotbalista, který má radost z každého gólu, na který dokonce i uvidí!

Pobočky Arte Optik

Žerotínovo náměstí

Znojemská

Modřínová

Podívejte se na web patrona