Ani jsme se nenadáli a máme za sebou první polovinu sezóny. A nutno říci, že pro kategorii U10 výživnou. Děti z tohoto ročníku během ní stihly absolvovat 58 tréninků a dalších 31 utkání či turnajů. To nám při počtu 24 dětí v kádru teoreticky poskytlo dostatečné herní vytížení pro všechny hráče, ačkoliv pravdou je, že se tato skutečnost netýká všech dětí. Vytížení některých z nich totiž bylo značně ovlivněno zejména zdravotními indispozicemi. Pojďme ale popořadě – níže si rozvedeme některé body, které stojí za zmínku.
1) Letní soustředění
Letní soustředění jsme letos strávili ve výborně připraveném areálu ve Štokách. Zaměřovali jsme se zde především na individuální rozvoj hráčů, ale zvykali jsme si také na nový herní formát 5+1. Veškeré tréninky tedy byly pojaty herní formou. Velkým benefitem takových akcí je čas mimo hřiště, který s dětmi můžeme strávit. Ten jsme využili k různým aktivitám jako například stezka odvahy, kvízy, různé soutěže a tak podobně, ale také jsme si spolu s dětmi upravili již dříve nastavená pravidla naší kategorie. Děti, které se tohoto soustředění zúčastnily, měly oproti dětem, které se z různých důvodů zúčastnit nemohly, do začátku nové sezóny samozřejmě obrovský náskok. Věříme, že na dalším soustředění, které nás čeká počátkem března, budeme kompletní.
2) Pravidla
Zmínil jsem upravená pravidla. Není potřeba zacházet do podrobností, nicméně právě díky nově nastaveným pravidlům se nám oproti loňské sezóně razantně zvýšila docházka na tréninky (až na výjimky), která je jedním z kritérií pro případnou nominaci na utkání či turnaje.
3) „Přefotbalováno“ v měsíci září
V měsíci září jsme zažívali totální útlum, když z nás v utkáních se soupeři jakékoliv úrovně nebyl vůbec patrný zápal pro hru, chuť hrát, emoce, … V měsíci říjnu se vše srovnalo a musím zpětně sebekriticky obvinit sám sebe, že jsem toho na děti v tomto období naložil až příliš. Soustředění na samém konci srpna, do toho začátek školního roku, dvě přihlášené soutěže, minirepublika, Planeo Cup – to je výčet událostí, které v tomto měsíci na všechny děti čekaly. Pravdou je, že jsem v tomto období měl zařadit daleko více mimofotbalových aktivit, aby děti dostaly možnost trochu odfouknout a orientovat své myšlenky jiným směrem, než jen a pouze k fotbalovému míči.
4) Konfrontace v utkáních/turnajích
Kdo ročník 2013 sleduje déle, ten ví, že jsme během minulé sezóny volali po kvalitnější zápasové konfrontaci, neboť v loňské sezóně Krajského přeboru mladších přípravek byla kvalita většiny utkání velmi nízká. Zde bych tento bod v rámci této sezóny rozdělil do dvou rovin. Je potřeba si totiž uvědomit, jak moc se náš kádr oproti začátku loňské sezóny rozrostl. Mnohdy o děti, které s fotbalem teprve začínají. Tím pádem máme v rámci naší kategorie také více výkonnostních úrovní, přičemž každá z nich potřebuje pro svůj rozvoj jiné soupeře. Pro děti, které jsou aktuálně výkonnostně dále, lze velmi pozitivně hodnotit zapojení do Partnerských klubů, když jsme dvakrát během podzimní části sezóny změřili síly s Dynamem České Budějovice a Táborskem. K tomu jsme také zajížděli na ostravské Bazaly, kde jsme v rámci minirepubliky sehráli utkání s kvalitními soupeři jako např. Vítkovice, Sokolov a Motorlet Praha. Za zmínku také stojí halové turnaje, během kterých máme možnost se utkat s několika zajímavými soupeři. Naopak soutěž Okresního přeboru, ve kterém jsme během podzimní části měli přihlášená dvě družstva, je pro tuto skupinku naprosto nedostatečná (až na utkání s týmy, které tvoří výjimku). Z druhého pohledu je ale potřeba říci, že právě tato soutěž slouží jako velmi dobrá zápasová konfrontace pro děti, které nemají tolik zkušeností a v těchto utkáních si mohou zkoušet prvky, které se učíme na trénincích.
5) Individuální tréninky
V průběhu této sezóny jsme celoklubově rozjeli individuální tréninky navíc, což je pro ty, kteří mají zájem, skvělá příležitost pro zlepšování svých dovedností. S počátkem zimního režimu tréninků však bohužel zájem o tyto tréninky navíc v naší kategorii úplně utichl.
6) Spolupráce s třídními učiteli
Můžeme se bavit o tom, že chceme vychovávat kvalitní sportovce a co vše je k tomu potřeba. A ano, tento cíl samozřejmě máme! Ale je potřeba vnímat také to, že mládežnický fotbal je obecně skvělým prostředkem k tomu, abychom ve spolupráci s rodiči (a nejen jimi) vychovávali zejména kvalitní lidi. Proto důsledně dbáme na pravidla, která jsme si spolu s dětmi nastavili. Proto se vzděláváme (nejen trenéři, ale i rodiče). A proto jsme také v této sezóně navázali spolupráci s většinou třídních učitelů dětí z naší kategorie, abychom propojili tři důležité okruhy v jejich životě: rodina – škola – sport. S každým třídním učitelem či třídní učitelkou, kteří se do této spolupráce zapojili, máme vykomunikováno, jakým způsobem a kdy je potřeba spolu komunikovat a jsem šťastný, že v Třebíči máme takové množství pedagogů, kterým záleží na vývoji dětí!
7) Realizační tým
Musím říct, že jsem velmi rád za realizační tým, který v kategorii U10 máme. Moje maličkost, Robin Havelka i Jirka Křivánek – to je trojice, která je různorodá a děti tak mají neustále mnoho různých vjemů, které je nutí udržovat si pozornost. Jsem rád, že v našem realizačním týmu panuje naprostá otevřenost a upřímnost, která je velmi cenná a přispívá ke zlepšování naší práce. Zapomenout také nesmíme na šéftrenéra úseku přípravek, Rosťu Helštýna, který v této pozici působí nově od počátku sezóny a s jeho příchodem se zintenzivnilo vzdělávání nás – trenérů, ale i rodičů.
V roce 2023 začínáme trénovat od středy 4. ledna a nadále budeme pokračovat nejen v hlavních tématech, která byla zmíněna výše, ale také v dlouhodobých tématech, která skupina těchto dětí má (zmíněna již v dřívějších hodnoceních). A nutno podotknout, že v nich vnímáme patrný pokrok! Do konce března nás čeká množství turnajů či přátelských utkání, ale také zimní soustředění. Pro ročník 2013 se bude jednat o první zimní soustředění vůbec, když v období 2. – 5. března zavítáme do Luk nad Jihlavou.
Za realizační tým hodnotil Michal Kabeláč.