04# SERIÁL TRENÉŘI: „Přeji si vychovávat samostatné a pozitivně smýšlející jedince, s láskou ke sportu,“ říká Pavel Chalupa

Máme tu již 4. díl seriálu, ve kterém se vám pomocí rozhovoru snažíme představit náš trenérský tým. Nyní je na řadě náš šéftrenér školičky a šéf marketingového oddělení, Pavel Chalupa.

Jak dlouho působíš na pozici trenér ve FŠ a jaká byla tvá trenérská minulost?
Ve Fotbalové škole působím 3. rokem a samotnému trénování se věnuji již 7 let. Při studiu na Vysoké škole jsem působil jako trenér v místním HFK Třebíč.

Co tě vedlo stát se trenérem?
Od malička se můj život točil vždy kolem fotbalového míče. Kopaná mě pohltila natolik, že jsem si už jako dítě přál – stát se fotbalistou, nebo trenérem. Cítil jsem, že bych dětem mohl pomoci najít lásku ke sportu a zároveň, že by mě samotné trénovaní mohlo naplňovat.

Hrál si sám aktivně fotbal? V kolika letech si s fotbalem začínal, kde jsi začínal a kdo tě fotbalu přivedl?
Vzpomínám si, že jsem své první fotbalové krůčky absolvoval na škvárovém hřišti v 5 letech. Jelikož jsme fotbalová rodina, bylo otázkou času, kdy si fotbalový míč oblíbím. S fotbalem jsem začínal ve Vladislavi, následovala Třebíč a v žákovském věku jsem zamířil do Jihlavy, kde jsem působil až do staršího dorostu. Poté jsem zamířil zpět do Třebíče, kde se nám dokonce podařila vykopat 3. nejvyšší soutěž (MSFL). To samé jsem zažil i SFK Vrchovina. Aktuálně se jezdím fotbalem bavit do jednoho rakouského klubu, nedaleko českých hranic.

Na jakých pozicích jsi nastupoval a jak ti šlo střílení gólů?
Většinu své fotbalové kariéry jsem strávil na středových pozicích – střední záložník, stoper, ale hrával jsem i krajového hráče. Upřímně mi střílení branek nikdy moc nešlo.

Vzpomeneš si na svůj úplně nejsilnější fotbalový zážitek, který je spíše spojený s dětstvím?
Musím říci, že díky fotbalu jsem zažíval mnoho silných momentů. Zmíním alespoň jeden. V přípravkovém věku se nám podařilo postoupit do celorepublikového finále turnaje McDonalds, který se odehrál na hlavním stadionu Baníku Ostrava (Bazaly). Cena za nejužitečnějšího hráče byla třešničkou na dortu, ale zahrát si na hlavním stadionu a cítit tu atmosféru – to byl pro mě v té době velmi silný zážitek.

Kdo byl tvým fotbalovým vzorem?
V dětství mě nejvíce inspiroval svým uměním Ronaldino. Tohoto hráče jsem sledoval vždy s otevřenou pusou. Denně jsem si pouštěl jeho videa (JogaBonito) a pokoušel se ho napodobovat. Pro svoji neutuchající píli a houževnatost si mě získal i Cristiano Ronaldo.

Jsi fanoušek nějakého klubu?
Nepovažuji sám sebe za fanouška konkrétního klubu. Vždy jsem fandil českým hráčům v zahraničí a na reprezentační úrovni. Myslím, že jsem spíše fanoušek líbivého fotbalu.

Navštěvuješ o víkendu fotbalová utkání (jakákoliv, nejen FŠ)?
Jelikož ještě sám aktivně hraji, moc jiných utkání bohužel za víkend nestihnu.

Jaké máš koníčky a čím rád trávíš svůj volný čas?
Moje koníčky jsou spojené zejména s letními sporty. Aktuálně trávím veškerý volný čas se svojí milující rodinou.

Máš svůj osobní či trenérský cíl?
Mám spíše přání. Přeji si, abych byl dětem, které trénuji, správným vzorem. Také si přeji vychovávat samostatné a pozitivně smýšlející jedince, s láskou ke sportu.

Co se ti vybaví, když se řekne Fotbalová škola Třebíč?
Hra, radost, potenciál, zábava, spolupráce.