#13: „Můj osobní cíl je se neustále vzdělávat, být v životě spokojený, mít svoji rodinu a dělat to, co mě baví.“

Máme tu 13. díl seriálu, ve kterém se vám pomocí rozhovoru snažíme představit náš trenérský tým. Nyní je na řadě Radomír Talafa, šéftrenér přípravek, Team Manager u ročníku 2008 a trenér u ročníku 2011.

Jak dlouho působíš na pozici trenér ve FŠ a jaká byla tvá trenérská minulost?
V klubu pracuji více než půl roku, před tím jsem byl dva roky v Číně jako lektor a trenér mládeže. Zkušenosti mám také s ženským fotbalem, když jsem krátce vypomáhal v Horních Heršpicích. Má trenérská dráha je spojena především se Zbrojovkou Brno, kde jsem strávil 8 let jako trenér a posléze i třídní učitel ve sportovní třídě. Ještě předtím jsem prošel Spartou Brno a Moravskou Slavií Brno, kde jsem v roce 2007 začínal.

Co tě vedlo stát se trenérem?
Vedla mě k tomu motivace, že mohu někomu pomoct a pozitivně ho ovlivnit nejen ve fotbale, ale i v jeho životě.

V kolika letech si s fotbalem začínal, kde jsi začínal a kdo tě fotbalu přivedl?
K fotbalu jsem se dostal sám, chodíval jsem si kopat na hřiště před barákem, poté mě rodiče vzali na Moravskou Slavii Brno – “Morendu”. Začínal jsem relativně pozdě, v 9 letech, moc si toho však nepamatuji. Vybavuji si lépe až kategorii mladších žáků.

Hrál jsi sám aktivně fotbal? Na jakých pozicích jsi nastupoval a jak ti šlo střílení gólů?
Ano, hrál. Jako žák jsem nastupoval více vzadu – nejčastěji jako stoper. V dorosteneckých kategoriích pak jako střední záložník, později i na hrotu. Góly jsem dokázal dávat, ale neřekl bych o sobě, že jsem byl “gólový hráč”.

Vzpomeneš si na svůj úplně nejsilnější fotbalový zážitek, který je spíše spojený s dětstvím?
Jako starší žáci Moravské Slavie jsme dokázali postoupit v Nike cupu a utkali jsme se ve vyrovnaném utkání s ligovou Jihlavou. Pak také mezinárodní turnaj v Písku, na kterém jsme byli výsledkově i herně úspěšní.

Kdo byl tvým fotbalovým vzorem?
V dětství jsem obdivoval Zidana, Rivalda či Roberta Carlose.

Jsi fanoušek nějakého klubu?
Ze zahraničních FC Barcelona a Manchester United, z českých pak Zbrojovka Brno.

Navštěvuješ o víkendu fotbalová utkání?
Kromě svých utkání si čas od času zajdu na fotbal, ať už na nižší či vyšší soutěž.

Jaké máš koníčky a čím rád trávíš svůj volný čas?
Mám rád procházky, výlety do přírody, chodím cvičit, sem tam se jdu proběhnout. Nejlepší regenerací kromě spánku je pro mě sauna. Snažím se číst knížky, na což však v poslední době nemám tolik času. Zajímám se o historii a psychologii, snažím se sledovat aktuální dění ve společnosti.

Odkud pocházíš?
Jsem z Brna.

Máš svůj osobní či trenérský cíl?
Můj osobní cíl je se neustále vzdělávat, být v životě spokojený, mít svoji rodinu a dělat to, co mě baví. V bližší budoucnosti bych chtěl vylepšit angličtinu a “oprášit” němčinu. Aktuální trenérský cíl je co nejvíce pomoct FŠ Třebíč, abychom dokázali budovat prostředí rozvoje, které bude “produkovat” samostatné, motivované a inteligentní lidi, ať už budou hrát okresní přebor či profi fotbal.

Co se ti vybaví, když se řekne Fotbalová škola Třebíč?
Klub z Vysočiny, který má velký potenciál.