U13 – Anglický týden v SpSM

V minulém týdnu jsme si s hráči vyzkoušeli tzv. anglický týden, kdy jsme během týdne absolvovali 3 soutěžní utkání. Postupně jsme se střetli s týmy Vysočina Jihlava, Zbrojovka Brno a MFK Vyškov.

FC Vysočina Jihlava

Po celý zápas jsme působili energickým dojmem a hráli s velkým entuziasmem a nasazením. V této pozitivně naladěné atmosféře jsme tak mohli předvádět uvolněnou hru a postupně zdokonalovat témata, která v tréninku nyní ladíme. Toto se nám dařilo první dvě třetiny, v té poslední bohužel přišlo více chyb a také nám už docházely síly, takže si soupeř nakonec odvezl opět vícególové vítězství. Zápas ukázal, že dokážeme svým presinkem donutit soupeře k nákopům a také, že dokážeme být kreativní při výstavbě útoku. Naopak se musíme zaměřit na naivní řešení v našem předbrankovém prostoru, nekompromisnost v zakončení a také na zapojení útočníků při zakládání útočných akcí na vlastní polovině. Zpětná vazba pro nás = dobrá atmosféra a naladění vede k uvolněné hře, ve které můžeme ukázat veškerý náš potenciál.

Zbrojovka Brno

V tomto zápase jsme bohužel nenašli dost sil, jak zůstat i při nepříznivém výsledku naladěni na zlepšování konkrétních činností, a tak jsme působili dost bojácně, oddaně a hru soupeři ještě usnadňovali. Atmosféra a uvolněnost tak pro nás začíná být alfou a omegou pro předváděnou hru. Naopak musím kluky pochválit, že i pod velkým herním i výsledkovým tlakem nesklouzli k nákopům vše se snažili vyřešit kreativně. Velký rozdíl byl vidět v přepínání, kdy soupeř byl většinou při bránění i útočení ve větším počtu. Další propastný rozdíl byl vidět při bránění, kdy nás soupeř nenechal ani na vteřinu s míčem bez presu a obsazených spoluhráčů a my naopak díky vypínání nedostupovali hráče nebo od nich během akce odstupovali. Je vidět, že pro kvalitní výkon jsou potřeba nejen uvolněnost a kreativita při hře s míčem ale i aktivita při přepínání a doplňování spoluhráčů a také poctivá práce při bránění a při získávání míče. Tyto činnosti byly jasně lepší na straně soupeře.

MFK Vyškov

Na zápase byla už u některých našich kluků vidět únava, kdy se k třetímu zápasu přidávali i další akce (výběrový zápas a trénink RFA). Únava tak jen podtrhla náš prozatímní herní projev. Ten je plný protikladů (kreativita x naivita, individuální x týmový výkon, nespoutanost x zodpovědnost), nad kterými je potřeba se zamyslet, abychom ke spokojenosti s neustálým zkoušení nových řešení, mohli být spokojeni i se zodpovědností svou a týmovou, která povede k vítězství v zápasech. Někdy je až na pováženou kolik potřebujeme prožít neúspěšných řešení ke změnění svého myšlení. Není to o tom volit vždy nejjednodušší řešení, ale vnímat, kdy si hru zjednodušit, a kdy naopak zkusit náročnější. S tím souvisí i zodpovědnost za svou roli v týmovém výkonu, kdy svou činností a volbou ovlivňuji i ostatní spoluhráče. V neposlední řadě bychom měli také zautomatizovat méně kreativní činnosti ve hře jako vnímání protihráčů, neustálá kontrola jejich pozice ve hře a jejich obsazování a také přepínání mezi útokem a obranou, tak abychom byli vždy jako tým nejlépe připraveni přehrávat soupeře.